QNAP Systems a lansat serverul NAS TS-251B echipat cu două sertare pentru hard disk-uri. Dotat procesorul Intel J3355 dual-core, TS-251B furnizează birourilor și utilizatorilor individuali o experiență multimedia excelentă cu transcodare 4K și posibilități de streaming, ieșire 4K HDMI și o gamă largă de aplicații de partajare. TS-251B oferă, de asemenea, un slot PCIe pentru a extinde funcționalitățile de bază. Cu ajutorul acestui slot, utilizatorii pot extinde cu ușurință funcționalitățile modelului TS-251B. Un card QNAP QM2 poate fi instalat pentru a adăuga caching SSD M.2 și conectivitate 10GbE; un adaptor wireless compatibil (ex. QNAP QWA-AC2600) pentru a crea un mediu de stocare și streaming wireless.
Bazându-se pe un procesor Intel Celeron J3355 dual-core, pe 14nm, la 2.0GHz (până la 2.5GHz), 2GB/4GB RAM DDR3L (până la 8GB), un port Gigabit LAN, cu suport pentru unități SATA 6Gb/s, TS-251B furnizează viteze de scriere/citire susținute și criptare hardware accelerată Intel AES-NI asigurând securitatea pe serverul NAS.
TS-251B suportă, de asemenea, snapshot, utilizatorii având posibilitatea de a recupera rapid datele în cazul ștergerii accidentale, modificării sau atacurilor ransomware. App Center oferă o gamă largă de produse de productivitate: Motorul de căutare după text “Qsirch” permite identificarea rapidă a fișierelor; “IFTTT Agent” și “Qfiling” automatizează fluxurile de lucru pentru îmbunătățirea eficienței și productivității; “Qsync” și “Hybrid Backup Sync” simplifică partajarea fișierelor și sincronizarea lor între dispozitive. O varietate de aplicații de streaming, incluzând “Cinema28”, “QVHelper”, “Qmedia” și “Video HD” le permit utilizatorilor să se bucure de o experiență multimedia fluidă, folosind diverse protocoale de streaming.
Specificații principale ale noilor modele
TS-251B-2G: Procesor Intel Celeron J3355 dual-core 2.0 GHz (vârf de până la 2.5 GHz) cu 2GB RAM (1 x 2GB)
TS-251B-4G: Procesor Intel Celeron J3355 dual-core 2.0 GHz (vârf de până la 2.5 GHz) cu 4GB RAM (1 x 4GB)
Model turn; sloturi RAM dual-channel DDR3L SODIMM (acceptă până la 8GB); unități HDD/SSD hot-swappable 2.5/3.5-inci SATA 6Gbps ; slot PCIe Gen2 x2; port Gigabit LAN; port HDMI v1.4b, până la 4K UHD; 2 x USB 3.0 Type-A, 3 x USB 2.0 Type-A; Buton copy USB; un difuzor, Conectori microfon 2 x 3.5mm (suportă microfoane dinamice); ieșire audio 3.5mm.
Noul Qnap TS-251B este deja disponibil la nivel global, dar in Romania urmeaza sa apara pe piata in saptamaniile urmatoare. Produsele QNAO se vand in Romania la PC Garage – CEL.ro – evoMAG – eMAG.