,

Anker Solix EverFrost 2 de 58L după 2 luni de utilizare – Eficiența energetica si flexibilitate de alimentare absoluta

Share

Solix EverFrost 2 de 58L de la Anker are 2 luni de când este in utilizare, din August 2025 pana acum câteva zile când s-a mai răcit vremea. Am parcurs cam 4000 km cu Anker Solix EverFrost 2 in portbagaj. Am avut mereu mâncare după mine pentru a vedea cât de bun este. In rândurile următoare, cu bune si cu rele, am sa va povestesc experiența mea cu EverFrost 2 de 58L. Pentru început, va invit sa parcurgeți si prezentarea acestui produs cu primele impresii ( Vezi Prezentare ). Ca o scurta recapitulare, Anker Solix EverFrost 2 este o serie de frigidere disponibilă in 3 variante de capacitate ( 23 Litri – 40 Litri si 58 Litri ( dual-zone ). Se alimentează de la 2 baterii, de la priza de 12V, de la rețea si direct de la un panou solar de 100W.

Am descoperit ca are o izolație groasă si eficienta de jur împrejur care tine răcoare la interior chiar si oprit. Este foarte ușor de folosit ca interfața de control, ecranul fiind luminos si meniurile simple. Are roti integrate si mâner de transport, exact ca un troller, dar nu este tocmai ușor de dat jos din mașina de unul singur ( mai ales plin cu mâncare ). Cu varianta de 23 Litri ai mai multe șanse ( 19.3 Kg cu baterie ). Per total este un frigider mai mult decât utilizabil din portbagajul mașinii, dar se potrivește ca backup la un campervan atipic/rulota, merge sa îl ții pe barca sau chiar acasă, ocazional, ca frigider de rezerva.

Specificatii cheie Anker SOLIX EverFrost 2 58L 

  • Capacitate de 58 Litri ( Dual-Zone Frigider si Congelator );
  • Interval Temperaturi Zone: -20°C to 20°C;
  • Mod de Racire: Eco – Smart – MAX;
  • Control moduri racire/zone cu ajutorul aplicatiei Anker Solix;
  • Racire rapida in modul Max ( de la 25°C la 0°C in doar 15 minute );
  • Autonomie: 39 Ore cu o baterie 288Wh ( inclusa ) si 78 ore cu 2 baterii;
  • Baterie de 288Wh cu port USB-A 12W si USB-C PD 60W pentru folosire si ca powerstation la nevoie;
  • Alimentare directa: Panou solar 100W / Priza Auto 12V / Alimentator priza 95W;
  • Desfacator de sticle integrat;
  • Maner de transport care poate fi folosit ca masa de cmaping;
  • Roti de transport si maner pentru flexibilitate;
  • Dimensiuni: 986 × 459 × 493 mm;
  • Greutate EverFrost 2 58L Gol: 28.9 Kg.

Galerie Foto cu Anker Solix EverFrost 2 58L

Cam așa se prezintă frigiderul la exterior, așa arată rotile, interiorul, porturile de încărcare, bateriile, masa de camping si desfacatorul de bere.

Moduri de Încărcare si Consum

EverFrost 2 este capabil sa functioneze cu energie de la soare ( port XT60 ) de la un panou de maximum 100W. Poate functiona alimentat de la priza de 220V sau de la 12V de la masina/powerstation. Alimentarea de la cele 2 baterii de 288Wh este, desigur, posibila. Ai atatea variante prin care poti sa il tii in functiune. Modul meu preferat este reîncărcarea la priza de 12V din portbagajul masinii in timp ce mergi si Panoul solar cand stai pe loc. Pentru o funcționare non-stop, sistemul de 2 baterii este cel mai potrivit. Compresorul porneste ocazional pentru a mintine temperatura setata, iar asta ajuta la consum. Pentru a afla cifrele de consum am facut cateva masuratori si iata cum se prezinta consumul energetic din priza de 12V si 220V:

Cam acestea sunt consumurile medii de energie pentru 4 Grade Celsius in fiecare compartiment.

Consumul de energie este influentat de conversia curentulul AC la DC.

Curentul din baterii DC la compresorul DC este mai putin transmis si functionarea este mai eficienta.

Consumul de energie al lui EverFrost 2 este mediu pentru capacitatea sa. Daca ar fi sa comparam cu un frigider de ~100L pe care îl am off-grid, acela consuma cam 33-45Wh, dar este staționar. Anker Solix reușește sa consume in medie cam 50 Wh pentru ambele compartimente si poate ajunge chiar pe la 70 Wh uneori. Totuși face asta cu un zgomot suprinzator de mic. Compresorul este silențios in 80% din timp si are un zgomot jos ca si rezonanta ( acesta fiind izolat in câteva direcții ). Energetic si acustic vorbind, EverFrost 2 este o alegere flexibilă si tăcută.

Zgomotul nu este ingrijorator de mare, mai ales ca daca ai un ambient cat mai aproape de temperatura interna, porneste rar si abia il auzi.

Performanta Inghețare

Anker Solix EverFrost 2 se lauda ca poate raci de la 25°C la 0°C in doar 15 minute. Asta se intampla doar in modul Max Mode care este doar rapid, nu si eficient ( consuma cel mai mult ) . Totusi am masurat acest claim al producatorului si am constatat urmatoarele:

Dureaza de fapt 21.5 minute, respectiv 26.6 Minute pentru Compartimentul A si B sa junga la aceasta temperatura in modul MAX. Dupa poti rula modul ECO fara probleme. Totusi cifrele sunt cu 5.5 minute, respectiv 10.6 minute mai mult decat cifrele laudate de catre Anker. Personal, nu ma deranjeaza sa stau 20 minute pana am o bere/prosecco rece. Totusi este ciudat cum compartimentul A este racit mai repede fata de B ( care este mai aproape de compresor ). Vazand performantele de la 25°C la 0°C am decis sa incerc si 20°C la -20°C ( acestea fiind valorile min/max ale compresorului ). Din graficul de mai sus se pare ca dureaza 51 minute pentru Compartimentul A, respectiv 67 minute pentru Compartimentul B, de la 0 sa ajunga la -20 grade.

Nu am folosit modul Smart de racire Anker Solix EverFrost 2, dar acesta este modul normal de functionare. Acesta fiind un echilibru intre consum si eficienta de racire. Am folosit 95% din timp modul ECO pe timp de vara ( August ) si toamna ( Septembrie / Octombrie ). Este cel mai eficient mod de functionare odata ce interiorul este rece. Mediul exterior are un impact major cand vine vorba de consum, fie el si in modul ECO.

In luna August am lasat masina in soare, cu frigiderul in modul ECO, cu cele 2 compartimente pe modul racire ( nu congelare ). Aveam in portbagaj ~51°C si afara erau cam 35°C. Frigiderul mentinea temperatura interna, dar consumul de energie era destul de accelerat. Ventilatoarele de recirculare a aerului nu functioneaza decat in modul Smart si Max. In modul ECO nu se pornesc. Modul ECO se lauda ca mentine frigiderul functional maximum 104 ore cu 2 baterii instalate. Lucru valabil pentru un singur compartiment functional. Am testat claim-ul de baterie si am reusit sa obtin:

Exista discrepante de temperatura intre sonda fizica interna si declaratiile senzorilor Anker. Cam 3.3 Grade ~ 4.5 Grade. Mi-am dat seama de asta usor, iar pentru a vedea cum arata temperaturile in ambele teste de racire/congelare am scos camera termica FLIR. Iata cum arata imaginile:

In timp ce senzorii de temperatura din compartimente imi aratau 0 Grade. Camera termica Flir arata 4.4/2.7 Grade Celsius.

Cam asa arata compartimentele la -20 grade celsius cand a fost terminat testul de congelare.

Cam asa arata EverFrost 2 la exterior sub camera termica in timp ce la interior sunt -20 Grade Celsius.

Concluzie

Anker Solix EverFrost 2 este un frigider auto cu un potential extraordinar. Performantele de racire se dovedesc excelente, chiar daca modul MAX nu reuseste sa confirme specificatiile producatorului. Sunt multumit de performantele de racire si de eficienta si consumul acestui frigider. Reuseste sa faca multe lucruri bine, mai ales partea de alimentare din multiple surse. Sistemul de baterii interschimbabile este excelent. Usor de folosit, raceste bine si ai baza in el pana la 3 zile cand vine vorba de functionare exclusiv pe baterii. Imi place si alimentarea directa de la panoul solar, aplicatia este mega usor de folosit si inteles. Avand doua compartimente te ajuta sa ai spatiu si flexibilitate cand vine vorba de temperaturi. Constructia este solida si gata de transportat oriunde si cu aproape orice. Rotile standard sunt mari, dar exista si o varianta extra care permit si mai multa mobilitate.

Solix EverFrost 2 nu este perfect si printre obiectii am cateva lucruri care nu îmi plac. Printre ele avem balamalele expuse ( pot fi lovite ușor ), capacele superioare nu sunt tocmai drepte la un capăt ( alinierea nu este 100% plata ). Desfacatorul de sticle este fix deasupra compresorului, iar daca desfaci o bere agitata risti ca spuma sa ajunga pe la el. Si cel mai mare inconvenient sunt senzorii de temperatura care afiseaza temperaturile mai jos decat sunt de fapt. Am testat asta cu termometre la interior cu test de racire de la 20 grade la 0 grade. Discrepanta este intre 3-4.5 grade la un ambient de ~21.3 grade celsius. Asta inseamna ca astepti mai mult decat declaratiile oficiale pana raceste. Pentru mine nu e neaparat o problema, dar claim-urile oficiale nu sunt chiar ce zic cei de la Anker. In rest, EverFrost 2 este o serie foarte reusita de frigidere. Cele 3 marimi sunt excelente si se potivesc pentru diverse scenarii de utilizare. 58 Litri sunt suficienti pentru 3-5 zile de stat departe de magazine, iar 40L si 23 Litri sunt variante cu un singur compartiment pentru cei care nu vor doua compartimente.

Preturile variaza intre ~3000 ( 23 Litri ) si 4500 lei ( 58L ) cu o baterie + o baterie extra costa 870 lei. Totusi cand prinzi oferte fie pe la Altex sau in alte locuri poti lua cu sub 4999 lei frigiderul si bateria extra. Pana atunci, eu va indrept atentia catre East Com Trading ( importator si distribuitor oficial Anker in Romania ). Ei au fost receptivi la propunerea mea de testare si le multumesc. Link catre seria Solix EverFrost 2 gasiti AICI ( vezi toata gama ).

VA ASTEPT SA VA ALATURATI SI COMUNITATII DE PE YOUTUBE ( VEZI DESPRE CE ESTE VORBA SI ABONEAZA-TE AICI ) si pe forumul Ghidul.Tech ( vezi domeniu ).

Daca esti in cautarea unui sistem de editare foto sau video configurat de la zero pentru nevoile tale, ai ajuns unde trebuie. Dupa o mini sesiune de consultanta rapida putem pune la punct un Desktop PC mic sau mare pentru post-procesare de continut sau grafica.

Consultanta personalizata

Configurare personalizata

Eficienta

Sari la conținut